The Atomic Template

Atomic is a minimal template designed to be a skeleton for making your own template and to learn about Joomla! templating.

درباره ما

تاریخ ادبیات پارسی به بررسی تاریخی و جریان شناسی ادبیات زبان پارسی می‌پردازد. ادبیات پارسی پس از اسلام تاریخی هزار و صد ساله دارد. شعر فارسی و نثر فارسی دو گونه اصلی در ادب پارسی هستند. برخی کتاب‌های قدیمی در موضوع های غیرادبی مانند تاریخ، مناجات و علوم گوناگون نیز دارای ارزش ادبی هستند و با گذشت زمان در زمره آثار کلاسیک ادبیات پارسی جای گرفته‌اند.

آوازه برخی شاعران و نویسندگان ایرانی از مرزهای ایران بزرگ فراتر رفته‌است. شاعران و نویسندگانی همچون فردوسی، سعدی، حافظ شیرازی، مولوی، خیام و نظامی شهرتی جهانی دارند. در میان چهره‌های شناخته شده ادبیات معاصر پارسی در جهان می‌توان به صادق هدایت، محمدعلی جمال‌زاده، هوشنگ گلشیری و جلال آل احمد در ادبیات داستانی و شهریار، نیمایوشیج و احمد شاملو در چامه(شعر) اشاره کرد.

اولین اشارات و یافته های مکتوب ادبی به سه ناحیه جهان یعنی مصر باستان، سومر و چین باز می گردد.هیروگلیف های مصری اشارات ادبی را در درون خود دارند و کتاب گیلگمش که حماسه ای ادبی مربوط به سومریان است نیز گاهی بعنوان نخستین کتاب بشر معرفی شده است.این کتاب به حدد دوهزاره پیش از میلاد باز میگردد.نیز از قدیمی ترین کتاب های دوران باستان میتوان به کتاب مردگان که در هجده قرن پیش از میلاد در مصر بنگارش درآمده بود را ذکر کرد.کتاب های اوستا وریگ ودا نیز که در دوره های بعد به نگارش درآمده اند میراث ادبیات شفاهی ملت های خود در دوران بسیار قدیم بوده اند.

دوران معاصر در تاریخ ادبیات را از دوران پس از کشف قاره آمریکا آغاز می کنند.در این دوران با کتاب سروانتس بنام دن کیشوت رمان به سبک جدید وارد ادبیات می شود.آثار فلسفی ادبی بویژه در فرانسه پدید می آید.جان میلتون، ویلیام شکسپیر و جاناتان سویفت از ادیبان بزرگ دوران آغازین معاصر بشمار می روند.در دوره بعدی که به قرون هجدهم تا بیستم میلادی باز می گردد با رخدادن انقلاب کبیر فرانسه دگرگونی ها آغاز شد.ادبیات داستانی و رمانتیسم بگونه ای فزاینده رشد پیدا نمود.لرد بایرون از سردمداران ادب رمانتیک اروپا بشمار میرود.هانس کریستیان آندرسن در دانمارک طلوع می کند و در آلمان نیز ادبیات بگونه ای فلسفی رشد می یابد.نویسندگان بزرگ روس و آمریکایی و فرانسوی نیز در این دوره معرفی می شوند که از میان آنها میتوان به داستایوفسکی، تولستوی، مارک تواین، انوره دو بالزاکو ویکتور هوگو اشاره نمود.این دوران تا پایان جنگ جهانی اول ادامه می یاید.دوره بعدی ادبیات معاصر ادبیات جدید است که از پس از جنگ جهانی دوم تا کنون پابرجاست و در این سال ها با تغییرات بیشماری همراه بوده است.ادبیات در دوران جدید از وقایع سیاسی و تاریخی تاثیرپذیری فراوان داشته است.انقلاب بلشویکی روسیه،جنگ جهانی دوم، گسترش کمونیسم و رقابت با نظام سرمایه داری و پیشرفت های صنعتی بشدت در ادبیات نظم و نثر جهان در دوران جدید تاثیر گذار بوده است.ضمن اینکه با گسترش دانش و آگاهی و ابزار اطلاع رسانی و افزایش سواد و نگارش گستره ادبیات کاملا متفاوت شده و در تمام مناطق دنیا دنبال می شود.ادبیات در این دوره مکتب های فکری متفاوتی را مانند پست مدرنیسزم و مدرنیزم، دادائیسم طبیعت گرایی، اگزیستانسیالیسم تجربه کرده است.

جستارهای وابسته

نظرات کاربران

 هانیه : سایت بسیار جالبی دارید    images

 

    لاله : لطفا شعرهای بیشتری بگذارید    images223

 

   مرجان : لطفا بخش انجمن را افزایش دهید    images22

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید: